fbpx

Ny Kongensgade 5, 2., 1472 København K

8.000.000 DKK

ABOUT THE ESTATE

98 kvadratmeter bolig og en helt særlig brugsret til yderligere cirka 80 kvadratmeter loftsrum. Tilsammen omkring 178 etagemeter i en af det gamle Københavns mest karakterfulde ejendomme. Et hus med mere end 300 års historie, som har overlevet både bybrande, skiftende tider og generationer af københavnere.

Ny Kongensgade 5 kan føres tilbage til omkring 1720 og hører til de få bygninger i området, der overlevede Københavns store brand i 1728. Oprindeligt opført som brændevinsbrænderi i en gade, der allerede dengang havde en særlig placering i byen, tæt på kongemagten og Christiansborg.

I dag er gaden omgivet af nogle af hovedstadens smukkeste historiske palæer og borgerhuse. Men netop nummer 5 får én til at standse op. Ikke fordi det forsøger at være det mest imponerende hus i gaden, men fordi det fortæller en anden historie. En historie om det København, der fandtes, længe før byen blev, som vi kender den i dag.

Ejendommen har været fredet siden 1950, og med sin karakteristiske arkitektur står den som et sjældent bevaret vidnesbyrd om en tid, hvor København så ganske anderledes ud.

Bag facaden findes i dag blot tre lejligheder, og på anden sal ligger en bolig, som ikke har skiftet hænder i omkring et halvt århundrede. Den nuværende ejer har boet her i næsten 50 år. Det siger måske noget om, hvad det vil sige at finde sig til rette et sted, man ikke ønsker at forlade igen.

Lejligheden er på 98 kvadratmeter og har en planløsning med tre sammenhængende stuer, køkken og soveværelse. Her er ikke tale om en bolig, der er blevet moderniseret til ukendelighed. Tværtimod. De gamle gulve, vinduerne, køkkenet og de mange små detaljer er med til at skabe en atmosfære, som kun tiden kan give.

Boligen bærer naturligvis præg af sine mange år og kalder på en nænsom hånd. Men det er også netop her, mulighederne ligger. For den næste ejer får ikke blot mulighed for at sætte sit eget præg på hjemmet, men for at gøre det med respekt for nogle rammer, der har eksisteret i århundreder.

Og så er der noget ganske særligt ved denne lejlighed.

Med boligen følger en tinglyst brugsret til det store loftsrum på cirka 80 kvadratmeter, beliggende umiddelbart over lejligheden. Et usædvanligt supplement til de 98 registrerede boligkvadratmeter, som bringer det samlede areal op på omkring 178 etagemeter. Loftsrummet er ikke godkendt som boligareal, men tilfører ejendommen en ekstra dimension og nogle muligheder, man sjældent møder i en lejlighed midt i København.

Udenfor døren ligger Frederiksholms Kanal, Christiansborg og de små gader, der gør denne del af København til noget ganske særligt. Her er man midt i hovedstaden, omgivet af historie, arkitektur og byliv, men med en fornemmelse af at bo i sit eget lille stykke af det gamle København.

Ny Kongensgade 5 er ikke en bolig for den, der søger det nyeste.

Det er en bolig for den, der ser værdien i det, der allerede findes. I de skæve detaljer, de gamle materialer og historien, som ikke kan genskabes.

INFORMATION ABOUT THE ESTATE
BUY PRICE 8.000.000 DKK
OWNERSHIP EXPENDITURE /MO 5.612 DKK
RESIDENTIAL AREA 98 m2
ROOMS 2
ENERGY MARKING
ESTATE TYPE EJERLEJLIGHED
YEAR OF CONSTRUCTION / REBUILT 1720
CONTACT PERSON

JONATHAN VALENTIN

EJENDOMSMÆGLER MDE


+45 2825 4523

JONATHAN@ADAMSCHNACK.DK